Hormonální antikoncepce

Úvod / O sexbyznysu / Zdraví / Antikoncepce / Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce patří mezi velmi bezpečné antikoncepční metody ochrany a je vhodná pro dlouhodobé užívání.  Na zdraví ženy může mít i některé pozitivní účinky.

Při této formě antikoncepce se používají hormony estrogeny a gestageny, které jsou ženskému tělu vlastní. Estrogeny potlačují především zrání a uvolňování vajíček z vaječníků, zamezují vzniku ovulace, gestageny ovlivňují především změny hlenu v děložním hrdle. Dochází tak k tvorbě velmi hustého hlenu, který brání průniku spermií do dělohy. Ve vyšším dávkování mohou gestageny zamezit i ovulaci. Dnešní hormonální antikoncepce je velice efektivní, bezpečná, jednoduchá v užívání a nemá žádný vliv na sex. Tato antikoncepce ale není vhodná pro ženy, které trpí nebo v minulosti trpěly nádorovým onemocněním (rakovina prsu, dělohy, nádory vaječníků), pro ženy, které prodělaly hlubokou žilní trombózu nebo embolii, mají vysoký krevní tlak, trpí chronickým onemocněním jater, nebo trpí vrozenými chorobami zvýšené srážlivosti krve.

Hormonální tabletky

Hormonální náplast

Injekční antikoncepce

Podkožní implantát

Postkoitální antikoncepce - „Pilulka poslední záchrany“

 

Hormonální tabletky

Hormonální tabletky patří mezi nejrozšířenější antikoncepční metodu v České republice. Tento druh antikoncepce se dále ještě dělí podle množství hormonů v jednotlivé pilulce v průběhu cyklu:

1) jednofázová = hladina estrogenu a gestagenu v tabletce se v průběhu cyklu nemění,

2) dvoufázová = hladina estrogenů je stále stejná, v průběhu cyklu se mění pouze hladina gestagenů,

3) třífázová - v průběhu cyklu se mění hladiny gestagenů i estrogenů (tato antikoncepce se snaží nejvíce zachovat pravidelnost menstruace).

Výhodou této antikoncepční metody je, že je vysoce účinná, můžete si naplánovat otěhotnění, zavádí pravidelný menstruační cyklus a během menstruačního cyklu netrpíte tak velkými bolestmi. 

Hormonální náplast

Hormony se do krve dostávají pokožkou, neprocházejí tedy zažívacím traktem a tím méně zatěžují játra. Náplast se aplikuje jednou týdně po dobu 3 týdnů. Např. náplast Evra se lepí na břicho, hýždě, paži nebo horní část trupu (s výjimkou poprsí). Nevýhodou této antikoncepční metody může být například alergická reakce nebo možnost jejího odlepení. 

Injekční antikoncepce

Ta se aplikuje injekčně 1x za 3 měsíce. Na českém trhu existuje pouze jediný preparát. Až 70% žen při tomto druhu antikoncepce vůbec nemenstruuje. Návrat plodnosti po vysazení této antikoncepce bývá v rozmezí 5-18 měsíců.

Podkožní implantát

Obsahuje buď jednu, nebo více tyčinek s hormonální látkou. Tyčinky se zavádí při lokálním umrtvení vpíchnutím do paže ruky na vnitřní stranu. Hormony se do těla vylučují po celou dobu ve stejném množství. Tato antikoncepce se aplikuje na 3 roky, potom se musí tělísko odstranit. Účinnost této metody je vyšší než u hormonálních pilulek a až 40% žen při této antikoncepci vůbec nemenstruuje. 

Postkoitální antikoncepce - „Pilulka poslední záchrany“

Jde o antikoncepční metody, které jsou schopny zabránit otěhotnění i v případě, že byly použity až po pohlavním styku. Je však velmi důležité, aby byly použity ještě před tím, než došlo k případnému uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici – výrobce obvykle doporučuje užití nejdéle do 72 hodin od pohlavního styku. Tato metoda antikoncepce nemá vyložená rizika. Nicméně hormonální náraz obvykle vede k narušení menstruačního cyklu a nepravidelnému krvácení. Požití vysoké dávky hormonů v tabletách může také u citlivých žen vyvolat nevolnost (při zvracení je většinou nutné užít po poradě s lékárníkem tabletku novou). Nemělo by se tedy jednat o pravidelnou metodu antikoncepce, ale pouze v nejnutnějších případech. „Pilulka poslední záchrany“ je dostupná v lékárnách bez lékařského předpisu.