Co dělat po napadení?
Úvod / O sexbyznysu / Násilí / Co dělat po napadení?
Co dělat po napadení?
V žádném případě to není vaše vina!
Zavolejte někomu, komu věříte.
Dobře zvažte, zda nechcete napadení nahlásit policii nebo místní podpůrné organizaci (jsme tu pro vás a proto, abychom vám pomohli! – diskrétně a zdarma).
Pokuste se zajistit důkazy, i když zatím nejste rozhodnutá věc ohlásit – nekoupejte se, nečistěte zuby, nedávejte oblečení vyprat, i když to bude jakkoli těžké.
Nechte se vyšetřit lékařem, i když nemáte viditelná zranění (je potřeba říci, že se jedná o znásilnění – pokud tuto skutečnost nechcete oznámit policii, pak lékař nemá oznamovací povinnost – ta platí pouze v případě, že je oběť mladší 18 let).
Pokud se rozhodnete událost nahlásit policii nebo ji chcete sdílet na některém z webů, kde si ženy vyměňují tyto zkušenosti, sepište si nejdříve všechny podrobnosti, které si pamatujete o napadení a útočníkovi.
Policii řekněte i zdánlivě nepodstatné podobnosti, jakkoli intimní mohou být.
Ukažte policii všechna, i sebemenší, zranění.
Uvědomte policii i o věcech, na které si vzpomenete postupně a počítejte s tím, že si možná vezme vaše oblečení a bude chtít vidět místo činu.
Ponechte si čas na zotavení se, a dejte sama sobě čas se s napadením vyrovnat.
Zvažte návštěvu ROZKOŠE bez RIZIKA, kde vás vyslechneme a můžete si následně sjednat i schůzku s terapeutkou či zavolání nebo schůzku v krizovém centru či v poradně pro oběti trestné činnosti.
Zvažte sebeobranný kurz, kde se naučíte, jak se bránit napadení.
Jak pomoci napadené osobě?
Naslouchejte jí a neodcházejte od ní.
Mluvte o ní o možnosti hlášení útoku.
Pokuste se ji odradit od sprchy/koupele, pokud chce napadení oznámit.
Přesvědčte ji, ať se nechá vyšetřit od lékaře a sepíše podrobný průběh napadení (nabídněte ji pomoc se sepsáním toho, co se stalo).).
Nabídněte možnost volání do R-R, na krizovou linku nebo do poradny, finální rozhodnutí však musí udělat napadená osoba.
Buďte trpěliví a tolerantní, případně si můžete sami zavolat o rady a podporu.