Seznam všech dotazů

Úvod / Všechny dotazy

31.8.2019

Vydírání a vyhrožování

Dobrý den,
mám problém s bývalým manželem, který bohužel ví o mé profesi, ke které jsem se musela vrátit, protože během manželství nadělal dluhy skoro 500 000, které bohužel musím zaplatit.
Jde o to, že s jiným partnerem mám syna ve střídavé péči a vždy jeden týden v měsíci, podotýkám, když je u táty, takže se ho to nijak nedotýká, provozuji tuto činnost doma. Ale nijak ve velkém, za den maximálně 5 mužů a beru jen ty slušné a v pohodě, takže ani v domě si nikdo ničeho nevšiml.
Bohužel bývalý manžel mi v poslední době neustále posílá výhrůžky, že vše řekne v domě, ve škole mého syna i mému synovi, že v baráku vylepí plakáty s mou inzercí a mým osobním telefonem atd.
Mám vůbec nějakou šanci, bránit se legální cestou? Pokud půjdu na policii, mají povinnost mi nějak pomoct, nebo mi jen řeknou, tak to nedělejte, nebo hůř, budou stíhat mě?
Moc děkuji za brzkou odpověď
Dominika

Dominika


Naše odpověď
Dobrý den, Dominiko,

oceňujeme, že se snažíte ověřit si svá práva a rizika při poskytování sexuálních služeb a bránit se výhružkám ze strany bývalého manžela.Váš dotaz jsme konzultovali s právničkou a níže Vám zasíláme její odpověď.

Poskytování sexuálních služeb za úplatu samo o sobě není trestné. Za to, že vy sama nabízíte klientům své vlastní služby, Vás tedy policie stíhat nemůže.

Manžel se svým jednáním může dopouštět trestného činu Nebezpečného vyhrožování, nebo případně Vydírání (pokud se Vás tím vyhrožování snaží k něčemu přimět). Trestného činu Nebezpečného vyhrožování se dopustí ten, kdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu. Trestného činu Vydírání se dopustí ten, kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl. Pokud by policie vyhodnotila, že jednání Vašeho manžela je trestný čin, měla by samozřejmě povinnost manžela trestně stíhat. Neznáme ale podrobnosti Vašeho případu a nemůžeme tedy s jistotou říct, jaký vývoj v něm lze předpokládat.

Rozhodnete-li se trestní oznámení podat, doporučujeme podat je písemně a zaslat poštou nebo zanechat na podatelně služebny policie, kterou máte nejblíže (trestní oznámení je povinna přijmout jakákoliv služebna). K podání připojte i veškeré důkazy, které o manželově jednání máte (např. printscreeny mailů, které Vám píše). Výhodou písemného podání je, že si můžete v klidu promyslet, co vše chcete policii sdělit, čím chcete začít, jaké manželovo jednání je nejzávažnější a podobně. Také se vyhnete riziku, že Vás budou policisté od podání trestního oznámení odrazovat, což se bohužel stále děje, a to i v případech, kdy podání trestního oznámení je více než na místě.

Pro podání trestního oznámení a podporu v celém procesu můžete využít sociálních a právních služeb našeho Poradenského centra v Praze. Podrobnější informace a kontakty naleznete zde: https://rozkosbezrizika.cz/kde-nas-najdete/, https://www.poradna-rr.cz/sluzby-r-r/

Tým Internetové poradny R-R