Seznam všech dotazů
Úvod / Všechny dotazy
22.1.2016
bydlení
Dobrý den,
pracuji jako striptérka, což je moje menšinová částka, kterou si přivydělávám, mám byt, který pronajímám, nájemníci by teď chtěli do smlouvy, aby u mě měli trvalé bydliště, je to pro mě nějak nevýhodné, když jim pak budu případně dávat výpověď v budoucnu nebo jiné riziko.
Děkuji za odpověď
Dana
Naše odpověď
Dobrý den, Dano, děkujeme Vám za Váš dotaz, který jsme konzultovali s právničkou. Je dobré vědět, že z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná majetková ani užívací práva k objektu, nebo vůči jeho vlastníku. Spousta lidí se domnívá, že tím, že má někde nahlášen trvalý pobyt, má právo v bytě bydlet a nemůže být vystěhována. Je třeba si uvědomit, že trvalý pobyt má význam řekněme „úřednický“. Smyslem určení trvalého pobytu je zajistit, aby byl určitým způsobem řešen vzájemný vztah občana a veřejné správy. Institut trvalého pobytu však neřeší právo občana na bydlení. Dle trvalého pobytu se posuzují nejrůznější dávky, vyměřují poplatky, určuje se volební obvod atd. V žádném případě se od něj neodvíjí nárok bydlet v objektu, ten se odvozuje od jiných právních skutečností, zejm. ze smluv, ale i např. z rozhodnutí soudu. Nejtypičtějším příkladem je nájemní smlouva, na základě níž má osoba právo k nájmu bytu, tedy může byt využívat k bydlení. Pokud dojde k vypovězení této smlouvy, právo k bytu (a tak užívací právo) zaniká bez ohledu na to, že tato osoba má v bytě stále hlášený trvalý pobyt a může být vystěhována. Problémy v souvislosti s trvalým pobytem mohou nastat v případě exekučních řízení. Soudní exekutor příliš nezkoumá, zda místo trvalého pobytu dlužníka odpovídá skutečnosti. A ani neřeší, zda všechny věci, které zabavuje, jsou opravdu dlužníka. Pokud zabaví i věci někoho jiného, může se skutečný majitel bránit až dodatečně, tzv. vylučovací žalobou. Exekuci a soudním tahanicím ale můžete předejít, například tím, že budete mít v nájemní smlouvě připojený seznam vybavení, který nepatří nájemníkům (s fotodokumentací), nejlépe ve formě notářského zápisu. Co se týká zájmu Vašich nájemníků o trvalý pobyt ve Vašem bytě, dle platných předpisů Váš souhlas není potřeba. K změně trvalého pobytu totiž stačí navštívit nejbližší úřad evidence obyvatel, vyplnit přihlašovací lístek k trvalému pobytu, předložit občanský průkaz a doložit platnou nájemní smlouvu – vy byste tedy ani nemusela vědět, že si nájemníci zřídili trvalý pobyt na adrese Vašeho bytu. Na ochranu vlastníků bytů a domů existuje možnost odhlásit někoho z trvalého pobytu i bez jeho vědomí. Ohlašovna rozhodne ve správním řízení o zrušení údaje o místu trvalého pobytu občana na návrh vlastníka objektu za splnění zákonných podmínek. Ty jsou dvě: zánik užívacího práva občana k objektu (tj. např. ukončení nájemní smlouvy) a neužívání objektu nebo jeho vymezené části (daná osoba se v bytě dlouhodobě nezdržuje). Navrhovatel je povinen splnění obou zákonných podmínek ohlašovně prokázat. Pokud řízení proběhne úspěšně, je trvalý pobyt dotčené osobě zrušen a obvykle nahlášen na úřední adresu.
Shrneme-li odpověď pro Vás: pokud si na Vaší adrese zřídí nájemníci trvalý pobyt, čemuž však fakticky nemůžete zabránit, nevzniká jim žádné právo k bytu, které by Vám mohlo bránit v ukončení nájemního vztahu s nimi. Existuje však riziko možných komplikací v případě exekuce nařízené na majetek nájemníka. Komplikacím můžete předcházet tak, že Vaše nájemní smlouva bude obsahovat soupis vybavení bytu, které patří Vám a nemůže tedy být postiženo exekucí.
Tým Internetové poradny R-R